(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Аудит фінансової звітності (річної)

Відповідно до змін, внесених Законом № 21641 до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з 2019 року великі і середні підприємства країни зобов'язані проходити обов'язковий аудит річної фінансової звітності.

Зміни, внесені Законом № 2164, набули чинності з 01.01.2018 р.,що покладає обов’язок на окремі категорії суб’єктів господарської діяльності проходити аудиторську перевірку їх фінансової звітності за 2018 рік.

Для кого саме законодавство встановлює вимоги щодо обов'язкового аудиту фінансової звітності?

Відповідно до Закону №2164 такими є наступні категорії суб’єктів підприємницької діяльності:

1) підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів).

Важливо: Проводити аудит фінзвітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, мають право тільки суб'єкти аудиторської діяльності, які включені до Реєстру аудиторів, які мають право на аудит фінзвітності підприємств, що становлять суспільний інтерес (ст. 1, 4 і 23 Закон України «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність» від 21.12.2017 р № 2258-VIII.);

Реєстр таких суб'єктів аудиторської діяльності наведено на сайті Аудиторської палати України .

2) публічні акціонерні товариства;

3) суб'єкти природних монополій на загальнодержавному ринку;

4) суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях.

Такі підприємства зобов'язані оприлюднювати свою звітність разом з аудиторським висновком не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, на власній веб-сторінці.

Обов'язковий аудит фінзвітності встановлений ст. 14 Закону про бухоблік також для:

1) великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів;

2) Середніх підприємств;

3) інших фінустанов, які відносяться до мікро- і малих підприємств.

Велика кількість суб’єктів господарської діяльності з оновленого списку проходитимуть аудит вперше, і їх непідготовлені керівники і управлінський апарат, які не знають всі нюанси і тонкощі перевірки, можуть отримати справжній стрес.

Тому, незважаючи на те, що зараз тільки початок 2019 року, замислитись про те, як правильно і грамотно організувати аудит річної фінансової звітності слід вже зараз. І перш за все знайти відповіді на наступні питання.

 

Чому необхідний обов'язковий аудит фінзвітності?

До внесення поправок в законодавство України аудит річної фінансової звітності проводився на підставі вимог регуляторів професійних учасників фондового ринку, акціонерів, іноземних інвесторів або вітчизняних кредиторів. Інші суб'єкти господарювання не виявляли інтересу до проведення аудиторських перевірок , це обумовлено багаторічною практикою, коли основні акценти у податковій та фінансовій звітності, що подається в податкові органи, були зміщені у бік запобігання істотних сумм штрафних санкцій за різного роду порушення.

Ситуація кардинально зазнала змін, коли з 2017 року фінансова звітність, що складається платниками податку на прибуток та неприбутковими організаціями, стала додатком до Декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невід’ємною частиною. Останні два роки сума прибутку прибуток, з якої компанія повинна платити податки, розраховується на підставі результатів фінансової звітності. Показники, підтверджені незалежним аудитом, викликають максимальну довіру потенційних інвесторів, партнерів і кредиторів. Тому аудит фінансової звітності наразі набуває суттєвого значення.

Коли потрібно звертатися в аудиторську фірму для укладення договору?

Не слід вважати, що укласти договір можна за кілька тижнів до оприлюднення аудиту річної фінансової звітності , і чекати, що фахівці відразу ж почнуть займатися перевіркою документації. Спочатку аудиторська фірма проводить певну процедуру щодо прийняття клієнта, потім слідують етапи ознайомлення з бізнесом клієнта і планування процессу безпосереднього аудиту, на що знадобиться чималий проміжок часу. Необхідно розпочинати пошуки аудиторської компанії в перші місяці 2019 року, оскільки в обов'язки її фахівця входить присутність на інвентаризації за підсумками попереднього року. Не варто забувати і про те, що в «гарячий» час ціни на аудит істотно підвищуються.

 

Як підійти до вибору аудиторської компанії для аудиту фінансової звітності в Україні?

Для провадження аудиторської діяльності аудитори та аудиторські фірми повинні бути внесені до Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, який складається з таких розділів:

 • аудитори;
 • суб’єкти аудиторської діяльності;
 • суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності;
 • суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.

Реєстр є публічним, оприлюднюється і підтримується в актуальному стані у мережі Інтернет на веб-сторінці Аудиторської палати України.

Зараз в столиці України працюють понад 400 фірм. Тож що потрібно знати, щоб не помилитися в правильності вибору аудиторської компанії, якій можна довірити документацію щодо ведення фінансової діяльності і працювати з нею на постійній основі? Необхідно заздалегідь провести аналіз її попередньої діяльності , оцінити репутацію і досвід, знайти відгуки клієнтів, дізнатися про кваліфікацію фахівців.

Критеріями для вибору аудитора річної фінансової звітності можуть бути:

 • Репутація та високі стандарти ведення бізнесу;
 • Загальний досвід аудиторської діяльності та в окремих галузях зокрема;
 • Укомплектованість досвідченими фахівцями;
 • Наявність скарг на якість аудиторських послуг з боку клієнтів та їх відгуки;
 • Наявність дисциплінарних стягнень з боку Аудиторської палати Україн;
 • Співвідношення розміру гонорару компанії до річного чистого доход;
 • Співвідношення страхового покриття по договору страхування професійної відповідальності до чистого доходу від реалізації послуг (не нижче 10%) та інше.

 

Яка вартість аудиту і чи є мінімальна ціна на аудит фінансової звітності?

Для більшості організацій питання про ціни на послуги стає одним з головних при виборі аудиторської компанії, але такий критерій не завжди себе виправдовує. Слід знати, що вартість аудиту річної фінансової звітності не може бути фіксованою або встановленою в межах якоїсь норми. Вона складається з двох чинників: тривалості перевірки та ціни години аудитора (або декількох аудиторів). Вартість роботи фахівця - величина ринкова (може відрізнятися залежно від регіону), а ось час аудиту залежить від масштабу діяльності кожної окремої компанії.

Скільки часу займає аудит?

Кожному керівнику організації хочеться, щоб будь-яка перевірка тривала недовго і закінчилася в найкоротший термін. Але проведення аудиту це не стосується, оскільки потрібне ретельне і скрупульозне вивчення великої кількості документів і інформації. Тому, якщо аудитор обіцяє, що проведе перевірку за тиждень, навряд чи його послуги будуть якісними, а висновок грамотним і правильним.

1 - Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо удосконалення деяких положень. Закон від 05.10.2017 №2164-VIII

ЯК ШВИДКО І ПРОСТО ЗАМОВИТИ АУДИТ РІЧНОЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ?

Зателефонуйте фахівцеві по телефону, щоб дізнатися можливі терміни і ціну 

(044) 425-74-99   (050) 425-74-99   (067) 449-03-47

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

 • Ідентифікаційний код:  21613474
 • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
 • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
 • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
 • Режим роботи:  9-18 год. без перерви