(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Планування аудиту у випадках з компаніями SaaS

Компанії, що працюють у такій галузі як SaaS ( "Software as a service", або "програмне забезпечення як послуга"), мають свою специфіку. Підготовка до аудиторської перевірки традиційно мало у кого входить в список улюблених справ, але це необхідна справа.

У компаній галузі SaaS планування аудиту асоціюється з додатковими складнощами, оскільки особливі бізнес-моделі не можуть не позначатися на фінансових операціях, що мають принципове значення для будь-якої перевірки. Але з грамотною підготовкою будь-які складнощі перестають бути такими. Як же все спланувати заздалегідь? Можна виділити 8 ключових чинників:

1. Автоматизація. Ключем до успішного управління фінансами будь-якого бізнесу, чия модель заснована на підписці (користувачів розроблюваних програмних продуктів) є автоматизація. Рішення, спрямовані на автоматичне керування підписками, позбавляють від необхідності ручного введення даних - замість цього всі дані по клієнтах, договорах, виручці, рахунках-факторах тощо в автоматичному режимі надходять в бухгалтерські системи. Правильно обрані системи обліку дозволяють зводити ці дані в точні й акуратні фінансові індикатори, що дозволяють приймати обґрунтовані операційні рішення, задовольняти запити потенційних нових клієнтів або інвесторів і, само собою, стандартизувати аудит.

2. Структуризація. Структурою і подальшим управлінням фінансовими операціями на основі цієї структури потрібно потурбуватися заздалегідь. Всі допоміжні документи (договори, додатки, технічні завдання, замовлення на придбання, договори на поставку, рахунки-фактури, банківські виписки тощо) повинні оброблятися організовано. Незважаючи на особливий характер ведення бізнесу компаніями в галузі SaaS, все одно необхідне централізоване місце для зберігання всієї цієї документації, що дозволить забезпечити належну ступінь контролю в ході аудиторської перевірки, оперативно надавати потрібні документи за запитом незалежних перевіряючих і мінімізувати часові втрати на їх пошук.

3. Визначення структури контракту. Сама мова укладення домовленостей між вашим бізнесом і клієнтами потенційно може вплинути на те, як і / або коли ви визнаєте виручку. SaaS-компанії в секторі B2B досить рідко мають у себе уніфіковані бази договорів, особливо якщо для них звичними є індивідуальні переговори. Це створює простір для варіацій в формулюваннях укладених контрактів, а нестача організованого підходу і жорсткої політики здатні зробити будь-який аудит невиправдано довгим.

4. Сувора політика щодо визнання доходу. Вона повинна бути узгоджена з вашими договорами (що ще раз підкреслює важливість попереднього пункту). Те, як структуровані ваші угоди, впливає на виручку, тому облікову політику щодо її визнання необхідно не тільки мати, а й ретельно задокументувати. І з цією невеликої підготовкою, як тільки аудитори запитають, чому ви визнали виручку саме так - достатньо буде просто вказати пальцем на те, де це у вас прописано.

5. Регулярні реконсиляції. Реконсиляції необхідно проводити регулярно, не просто раз на рік, а бажано раз на квартал або навіть місяць. Вчасно проведені реконсиляції дозволять вам визначати, розслідувати і оперативно вирішувати будь-які розбіжності. Чекати до кінця року - не найкраще рішення, оскільки в цьому випадку розбіжності мають тенденцію накопичуватися, і тоді це питання зажадає набагато більше трудових і тимчасових витрат.

6. Контрольні листи. Їх краще тримати напоготові для звірки особами, відповідальними за щомісячне і / або щорічне закриття звітності, оскільки це дозволить забезпечити точність і правильність закриття або перенесення на майбутні періоди всіх бухгалтерських рахунків. Грамотно складені контрольні листи відображають коректувальні рахунки та коригування у відкладеній виручці.

7. Підготовка до нових стандартів. Навряд чи можна недооцінити важливість завчасної підготовки до змін в облікових стандартах. Для прикладу, новий стандарт з визнання виручки IFRS 15 від Ради з МСФЗ істотно змінили облікові підходи. Необхідно взяти до уваги вплив цього на ключові показники ефективності, які не оговорені в стандартах проміжні підсумки на кшталт EBITDA, обумовлені в договорах зобов'язання щодо дотримання планових показників, системи внутрішнього контролю, внутрішні ресурси, розкриття, звітність в цілому, навіть на її кінцевих користувачів.

8. Правильна оцінка часу. Сьогодні дуже багато фахівців досить істотно недооцінюють час, який витрачається на завершення аудиту. Непотрібні затримки часто виникають через нездатність швидко зреагувати на запити аудиторів після надання їм на перевірку фінансової звітності та бухгалтерської документації. Не варто забувати, що в аудиторів майже завжди виникають додаткові питання.

Автор оригінальної статті: Тім МакКормік (Tim McCormick), CEO, SaaSOptics

Див. докладніше про послуги аудиту в Україні

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви