(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Аудит нового часу - сучасний аудит в Україні та світі

У своїй новій ролі сучасні фахівці аудиторських компаній зобов'язані володіти широким спектром навичок на додаток до ключових умінь роботи з цифрами, які завжди були і залишаться важливими.

Протягом багатьох років аудиторські послуги в Україні та світі зводилися переважно до роботи з цифрами: перевірялися дані звітності або розрахунки, маючи основною метою забезпечити точність і збереження репутації бізнесу або клієнта. Але світ не стоїть на місці; він стає все більш ризиковим - отже, від аудиторів також очікують більшою мірою стратегічного позиціонування.

"Аудит за останні роки суттєво еволюціонував. Більший акцент ставиться на розумінні специфічних ризиків для організації та формуванні аудиторського підходу, здатного ефективно реагувати на ці ризики. Аудит сьогодні більшою мірою діагностичний, з великим акцентом на плануванні ", - говорить Джон Робертс (Jon Roberts), партнер і глава напрямки гарантій в британському офісі Grant Thornton, відзначає Нік Мартиндейл у публікації ААТ.

Те ж саме можна сказати і про внутрішніх аудиторів, - додає Саллі Інгленд (Sally England), директор Hays Audit, Risk and Compliance. - "Професіонали внутрішнього аудиту, які тільки приходять в цю галузь, можуть очікувати для себе ролі, яка поєднує виявлення і мінімізацію ризику та задоволення комерційних потреб бізнесу. Вплив, який вони можуть надати, дійсно здатен змінити фінансову та операційну стратегію компанії ", - говорить вона.

Аудитори та нові професійні навички

У своїй новій ролі сучасні фахівці аудиторських компаній зобов'язані володіти широким спектром навичок на додаток до ключових умінь роботи з цифрами, які завжди були і залишаться важливими. "Сучасний аудитор частково - бухгалтер, частково - детектив, і частково - фахівець по роботі з даними. Ми шукаємо експертів-програмістів, аналітиків даних і технічних фахівців ", - зазначає Мішель Хінчліф (Michelle Hinchliffe), глава аудиту в KPMG.

Технології також починають брати дедалі більшу участь в новій ролі аудитора, оскільки вони переключаються з перевіряючих завдань на більш аналітичні підходи, пов'язані з роботою з даними. У прогнозі заробітних плат і вакансій на 2019 роки від Hays йдеться, що 40% співробітників бухгалтерських та фінансових департаментів сьогодні відзначають зростання попиту на їхні операційні й технічні навички, тоді як в минулому році таких було лише 27%.

За словами Марка Едмонсона (Mark Edmonson), президента і виконавчого директора компанії-виробника бухгалтерського програмного забезпечення Inflo Software, сьогоднішнім аудиторам необхідно мати аналітичний склад розуму, вміти вирішувати проблеми і мислити критично. Їм також необхідно володіти комерційної "жилкою", щоб досягти успіху, і бути готовими розвивати у себе навички довіреного консультанта для своїх клієнтів, що означає здатність розуміти і перекладати на людську мову весь величезний обсяг даних, який можуть забезпечити технології.

Послуги аудиту та штучний інтелект

Аудиторам майбутнього доведеться "подружитися" з такими технологіями як штучний інтелект і машинне навчання, щоб відповідати очікуванням клієнтів, - вважає Стюард Кобб (Stuart Cobbe), менеджер по роботі з клієнтами в MindBridge Ai. Він очікує, що в своїй роботі аудитори замість традиційної аудиторської роботи перемістять увагу на проектування аудиторських тестів, і в цьому їм доведеться активніше застосовувати своє професійне судження, що передбачає триваліше обдумування питань, які необхідно ставити до початку аудиторської перевірки.

Планування аудиту стане більше нагадувати глибоке дослідження, що особливо очевидно на прикладі аудиторської роботи з суб'єктивними і складними в оцінці статтями звітності.

А в довгостроковому періоді технології можуть взагалі призвести до зникнення деяких менш значущих завдань аудиту, - додає Едвард Хай, директор Source Global Research. Для новачків професії це означає, що тільки-но приходячи туди, вони вже повинні будуть володіти іншими навичками, адже на початковому етапі в компанії їм просто нічого буде робити з того, що доручають робити сьогодні. "Технології несуть з собою ймовірність того, що не тільки аудиторська модель буде розібрана на складові частини, а й того, що багато завдань для новачків у професії будуть автоматизовані", - говорить він. - "Клієнти як і раніше хочуть якісний аудит від постачальника послуг з репутацією, але чого вони хочуть ще більше, так це щоб аудитори додавали вартість, аналізуючи дані і роблячи огляд бізнесу в обсязі, що набагато перевищує традиційні обов'язки".

Водночас і інші, більш традиційні навички збережуть свою значимість. Ключові аудиторські навички і знання, які завжди виділяли хороших аудиторів на тлі всіх інших, залишаться актуальними, - зазначає Джон Робертс. "Для прикладу, високий емоційний інтелект, допитливий розум, жага знань, здатність до вирішення проблем і командної роботи - все це характеристики гарного аудитора. Ефективне управління часом також важливо для будь-якого аудиту", - відзначає він.

Вимоги до внутрішнього аудиту

У внутрішньому аудиті акценти можуть бути трохи іншими. Тут важливі здатності до взаємодії, обміну інформацією, оскарженню висновків, зроблених іншими, співпраці в роботі над вирішенням спільних завдань, - каже Саллі Інгленд. "Мовні навички теж стають все більш важливими, особливо у випадку з внутрішніми аудиторами, котрі за родом своєї діяльності фокусуються на роботі з регіоном ЕБВА. Звичайно потрібно знання мов ЄС, на додаток до китайської чи російської. Хороший рівень володіння другою мовою часто може вигідно виділити вас на тлі інших професіоналів".

Ринок для фахівців аудиторів у цілому залишається на плаву, - вважає Марк Едмонсон. Більші компанії сьогодні трохи менш активно беруть на роботу дипломованих аудиторів на початкові позиції, зате активніше цікавляться володарями сертифікатів в інших спеціалізованих галузях знань на кшталт аналізу даних. Попит на фахівців залишається великим, особливо якщо мова йде не про стартові позиції - тут більші компанії часто перетягують собі аудиторів, які вже попрацювали в менших аудиторських компаніях.

Наслідком такого перерозподілу стало збільшення середнього рівня заробітної плати для аудиторських і фінансових професіоналів на 1.8% у порівнянні з минулим роком, - свідчать дані прогнозу заробітних плат і вакансій на 2019 роки від Hays. Це трохи вище за середнє збільшення заробітних плат на 1.6%. "Зарплати зросли частково через зростаючі потреби в досвідчених професіоналах аудиту, ризику і комплайенса, оскільки організації прагнуть мінімізувати ризики репутаційного збитку, заподіяного мас-медіа, а також потенційно дуже великих штрафів у зв'язку з GDPR та іншими законодавчими змінами", - пояснює Інгленд.

Утримання талановитих кадрів в аудиторській фірмі

А ось де спостерігається дуже серйозна боротьба, так це за талановитих співробітників. Багато фірм буквально приманюють людей в аналітику і корпоративні фінанси, навіть якщо тим не дуже-то цього хочеться. Компанії вдаються до крайніх заходів, щоб переманити до себе і утримати здібних фахівців. "Щоб залучити більше людей в професію, аудиторським компаніям доведеться подумати про перспективи зростання і можливості, які вони пропонують", - зауважує Стюард Кобб. - "Важливо щоб людям пропонували час і ресурси для відточування інших навичок, яких від традиційного аудитора можна було б і не чекати. Ті, хто працює в орієнтованих на майбутнє організаціях, де технології беруть на себе обтяжливі завдання, відчувають себе вільно в плані створення додаткової вартості для клієнтів, і їм дають більше можливостей для більш успішної кар'єри".

Опитування від Hays окремо згадує ще один характерний факт, який необхідно враховувати. 32% пошукачів роботи людей сьогодні вважають найбільш пріоритетним баланс робочого і вільного часу - навіть більш пріоритетним, аніж заробітна плата. Реагуючи на ці вимоги, 54% роботодавців пропонують своїм фінансовим та бухгалтерським фахівцям можливість вибору гнучкого графіка роботи, часткової зайнятості або віддаленої роботи, в тому числі з дому, - зазначає Інгленд.

Джон Робертс визнає, що ігнорувати ці запити аудиторським компаніям сьогодні не можна, якщо вони дбають про утримання кадрів. "Це правда, що по ходу "гарячого сезону" люди працюють дуже напружено, і в цей час важливо знайти правильний баланс між підтримкою і наданням людям свободи працювати та керувати своїм власним часом відповідним чином", - говорить він.

У своєму нинішньому вигляді, з усіма новими елементами кар'єра в галузі аудиту залишається привабливою. Хтось скаже, що вона стала навіть більш привабливою, - зазначає Емонсон. "Аудит завжди був вагомим первісним ступенем кар'єри, а більш аналітичні, спрямовані на вирішення проблем навички, які аудитори отримують сьогодні на більш ранній стадії кар'єри, покращують їхні майбутні перспективи розвитку", - говорить він, додаючи, що зовсім небагато інших професій сьогодні надає можливість особисто і зсередини побачити таке величезне різноманіття бізнес-моделей.

 Див. докладніше про послуги аудиту в Україні

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви