(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

МСФЗ повинні піти в історію? Думка британського експерта

Невже не тільки ера "Великої четвірки" як єдиних аудиторів найбільших компаній повинна підійти до кінця, але необхідно покласти край і тим стандартам, на які вони спираються, оскільки вони теж аж ніяк не нейтральні, а зміщені в бік інтересів компаній?

У своєму блозі Tax Research UK британський фінансовий експерт Річард Мерфі (Richard Murphy) пропонує сьогодні, ні багато ні мало, передати історії міжнародні стандарти фінансової звітності, оскільки вважає, що вони дають інвесторам дуже мало інформації для прийняття ділових рішень, повідомляє Gaap.ru.

Приводом для цього стала стаття в Financial Times на цьому тижні, в якій голова Ради з МСФЗ Ганс Гугерворст (Hans Hoogervorst) в черговий раз відповідав на претензії критиків МСФЗ. Він, зокрема, сказав, що хоча міжнародні стандарти часто звинувачували в "зміщенні" в сторону справедливої ​​вартості, широко відомо, що банки сьогодні вимірюють практично всі свої кредитні портфелі на основі історичної вартості, тому вона і зараз залишається дуже поширеною. Всі заклики повернутися до "старого доброго" методу оцінки активів на основі ціни їх первісного придбання, таким чином, не обгрунтовані й призведуть до зниження якості обліку.

Цей аспект лише один з безлічі різних аспектів критики на адресу МСФЗ, яку повністю розділяє Річард Мерфі і прямо пише про це в своєму блозі сьогодні. Він також зазначає, що пану Гугерворсту це, безсумнівно, чудово відомо (бо якщо раптом ні, то він ще гірший керівник, ніж можна припустити).

 

МСФЗ - у чому суть критики?

Основна ж претензія до МСФЗ в тому, що вони просто не забезпечують інвесторів по-справжньому корисною інформацією. Міжнародні стандарти не говорять про те, чи отримають насправді вони свій дохід, який начебто повинні отримати за даними звітності, або ж ці доходи за фактом у них заберуть (що буває нерідко). Міжнародні стандарти не говорять нічого і про довгострокову стійкість компаній, що інвесторам також критично важливо розуміти.

Міжнародні стандарти не говорять ані слова і про те, як компанія розпоряджається ресурсами: покраїнна звітність як така у вимогах повністю відсутня, оскільки історично МСФЗ її ігнорували, а це, між тим, дуже важливо для оцінки якості управління фондами. У той же час Рада з МСФЗ наполягає, що такі дані інвесторам не потрібні, з чим категорично не може погодитися Річард Мерфі. Хоча Рада з МСФЗ вважає інвесторів своєю основною і чи не єдиною цільовою аудиторією, але навіть із задоволенням її запитів він не справляється - зазначає експерт.

До речі, якщо вже про це зайшла мова: немає ніякого громадського обґрунтування вибору Фондом МСФЗ інвесторів в якості своєї основної аудиторії. Про це немає ні слова в корпоративному законодавстві, і це точно розходиться з цілями захисту суспільних інтересів, адже інвестори - лише частина суспільства. Це означає не тільки те, що Фонд МСФЗ провалив свої завдання щодо захисту громадських інтересів, а й не задовольнив інформаційні потреби інших користувачів, кому МСФЗ фактично нав'язуються - банків, податкових органів, клієнтів, постачальників, регуляторів і так далі. Фонд МСФЗ просто говорить, що всім цим групам стейкхолдерів потрібно покладатися на звітність, якою користуються інвестори, але це абсурд, тому що інформаційні потреби у всіх різні - обурюється Річард Мерфі.

Британського експерта "розчулює", як голова Ради відповідає на критику, зводячи все до ряду чисто технічних аспектів і роблячи це настільки, на його думку, незграбно. Основний же висновок вельми сумний - не тільки ера "Великої четвірки" як єдиних аудиторів найбільших компаній повинна підійти до кінця (про що він вже неодноразово писав раніше), але, виходить, необхідно покласти край і тим стандартам, на які вони спираються: вони теж аж ніяк не нейтральні, а зміщені в бік інтересів компаній.

Див. докладніше про трансформацію за МСФО в Україні

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви