(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Бухгалтерський облік та криптовалюти - сучасне й майбутнє

Бухгалтерський облік будується навколо фінансових транзакцій, тож будь-який рух бізнесу, індивідуальних підприємців і навіть держструктур в бік криптовалют напевно матиме суттєві наслідки для професії бухгалтера як в Україні, так і в інших країнах світу.

Бухгалтерський облік будується навколо фінансових транзакцій, так що будь-який рух бізнесу, індивідуальних підприємців і навіть держструктур в сторону криптовалюта напвно матиме суттєві наслідки для професії. Використання криптовалют для придбання товарів або послуг поки ще перебуває в зародковій стадії, але їхня роль в якості платіжного засобу хоч і повільно, але зростає. Наприклад, PwC вже прийняв свій перший платіж за послуги в біткоїнах, а чимало роздрібних компаній типу Expedia дозволяють своїм покупцям розплачуватися так само - зазначає Ед Моліна (Ed Molyneaux), CEO і співзасновник компанії-розробника бухгалтерського програмного забезпечення FreeAgent у матеріалі gaap.ru.

Пан Моліна стверджує: "Криптовалюти набувають в останні роки дедалі більшої популярності, і багато людей, щонайменше, чули про основного "гравця"- біткоїни - навіть якщо і не усвідомлюють повною мірою всіх тонкощів його роботи. Однак є сотні менш відомих цифрових валют, таких як Лайткоїн, Ефіріум або Ripple, які також набувають поширення".

Більшість компаній індексу Fortune 500 сьогодні перебувають на дослідній стадії процесу впровадження криптовалют - зазначає Гейвін Панну (Gavin Pannu), сертифікований технічний і ринковий аналітик, викладач торгових стратегій в Лондонській Академії Торгівлі. - "Нещодавно банк Santander впровадив технологію блокчейн і провів перший кріптоплатеж від інституційного банку ... Також вони на межі запуску кріптовалютного платіжного застосунку на основі Ripple".

Чому бізнес і бухгалтерський облік переходить на "крипто"?

Однією з найбільш очевидних сфер застосування криптовалют в бізнесі є створення стимулів для своїх клієнтів зробити щось або купити щось. "Можна створити для клієнтів стимул взяти участь в опитуванні, виплачуючи винагороди в криптовалюті відразу після відсилання ними опитувальника, або ж надавати клієнтові криптовалюту як премію за його або її участь в певній діяльності для організації - наприклад, опитуванні або наданні даних та іншої інформації", - припустив Ларс Шліхтинг (Lars Schlichting), CEO компанії Poseidon Group, що управляє мультивалютних гаманцем Eidoo.

Колін Г'юїт (Colin Hewitt), виконавчий директор і засновник компанії Float (виробник ПЗ зі спеціалізацією на прогнозуванні грошових потоків), також допускає можливість використання цифрових валют для виплати заробітних плат. "З усією доступністю товарів на Amazon в наші дні не буде нереалістичним думати, що чеки можна хоча б частково оплачувати за допомогою криптовалют Amazon. Перехід до випуску криптовалют як частини окладів назавжди змінив би наш підхід до банкінгу. Якби це сталося, це стало б величезним викликом для всього бухгалтерського обслуговування - і ще більшою можливістю".

Наслідки впровадження криптовалют для професійних бухгалтерів

Зрозуміло, що широке використання цифрових валют спричинило б значні наслідки для професійних бухгалтерів, як в плані ведення ними свого бізнесу, так і в плані послуг, які вони надають клієнтам. З точки зору фінансового звітності, - відзначає Гейвін Панну, - найкращою рекомендацією буде дотримуватися акуратності у веденні рахунків, щоб мати можливість виконати податкові вимоги. "При покупці криптовалюти на момент угоди від вас ніхто нічого не чекає. Податок нараховується на прибуток, коли ви продаєте щось, вартість чого зросла - це називає податком на приріст капіталу. Щорічний неоподатковуваний мінімум для приросту капіталу окремих громадян - £ 11 700 на період 2018-2019 рр. Якщо прибуток від продажу вашої криптовалюти разом з приростом вартості на інші активи менше цієї суми, вам не доведеться звітувати або платити податок. Однак якщо ви продали кріптоактиви на суму більше ніж чотири щорічних неоподатковуваних мінімуми (£ 46 800 на період 2018-2019 рр.), То навіть якщо отримаєте прибуток, менший ніж £ 11 700, вам доведеться відзвітувати про цей продаж в HMRC (британську податкову службу)".

Крім бухгалтерської сторони питання бухгалтерам і професійним консультантам також доведеться вказувати на небезпеку, джерелом якої є криптовалюта. Брак законодавчої бази призвів до суттєвої активізації кримінальних елементів, які використовують цифрові гроші з метою відмивання, - зазначає Майкл Гарріс (Michael Harris), директор напрямку фінансових злочинів, що спеціалізується на зборі даних в компанії LexisNexis Risk Solutions. "Аудиторські компанії зобов'язані забезпечити посилену комплексну перевірку щодо клієнтів, які беруть участь в кріптовалютних транзакціях. Перевірка на предмет масштабних санкцій, політичних викриттів і негативного висвітлення в медіа повинні бути мінімумом регулярних комплексних перевірок, а аудиторам потрібно проводити додаткові перевірки в разі необхідності".

Аудитори в ролі консультантів

У довгостроковому періоді у криптовалют є потенціал допомагати в разі нестійкості валютних курсів, - вважає Г'юїт, - однак такі стратегії повинні застосовуватися із запобіжними засобами. Особливо актуальною цю можливість він бачить для США, які вводять тарифи на імпортні товари. Перед загрозою торгових воєн бізнес може почати використовувати криптовалюти з метою зниження ризику.

"Аудитори повинні бути готові допомогти клієнтам вивчити ці потенційні сценарії. Надання консультаційних послуг, завчасне планування і прогнозування зараз дуже важливі для аудиторської професії. Криптовалюти можуть відігравати в цьому діалозі більш вагому роль, тому аудиторам варто бути готовими", - зазначив експерт.

Крім того, користь бухгалтерам може принести і більш широке поширення блокчейна, додає Ларс Шліхтинг. - "Застосовуючи криптовалюту, аудитори зможуть завантажувати всі дані по транзакціях з блокчейну, тим самим спрощуючи свою роботу, а також маючи в кінцевому підсумку алгоритми роботи".

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви