(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Терміни погашення дебіторської заборгованості

Висока збиранність - ключ до зниження терміну погашення дебіторської заборгованості (англ., "Days sales outstanding" - DSO). А чим швидше приходять гроші, тим вільніше дихається організації.

Висока збиранність - ключ до зниження терміну погашення дебіторської заборгованості (англ., "Days sales outstanding" - DSO). А чим швидше приходять гроші, тим вільніше дихається організації.

Термін погашення дебіторської заборгованості - ключовий захід ефективності фінансової команди, тісно пов'язаний з періодом забезпеченості грошовими коштами (days cash on hand) і ліквідністю. Всі хочуть мати високі продажі, але просте їх закриття ще не гарантує стійкість компанії. Збиранність також важлива, і чим швидше надходять гроші, тим краще.

В ході недавнього дослідження фахівці APQC вивчили дані по 5 204 учасників в різних галузях, передає gaap.ru з посиланням на CFO. Ключовий показник DSO вони визначили як:

Дебіторська заборгованість / (чистий продаж) x 365

Нижній квартиль представлений тут найефективнішими компаніями, які збирають заборгованість швидше за всіх - за 30 днів і менше. Навпаки, найменш ефективним потрібно від 48 днів і більше. Медіанний результат - 36 днів.

Але це "при інших рівних", так як непоганий показник DSO в одній галузі - справжня катастрофа для іншої. Наприклад, в галузі охорони здоров'я платежі іноді компенсуються страховими компаніями, так що там 40 днів або менше - вже вважається відмінним значенням. А у виробництві 30 днів або менше - просто норма. Найкращий спосіб визначити, що норма для вас - порівняти свої показники з показниками конкурентів по галузі.

Готівка - як кисень для будь-якої організації. Порівняйте із зануренням у воду в аквалангу: при дослідженні останків затонулого корабля на дні океану ваше життя залежить від того, що ви точно знаєте, на скільки хвилин вам вистачить повітря. Важливо пам'ятати, що якщо продажі йдуть чудово, легко стати надмірно самовпевненими і витратити гроші, які ще не зібрали. Якщо збір займає надто багато часу, ви ризикуєте витратити весь "кисень" і почати задихатися.

 

Дебіторська заборгованість - шляхи оптимізації

В ідеальному світі, звичайно, бізнес збирав би свою готівку швидше, ніж виникає потреба зробити оплату, але в реальності простіше сказати, ніж зробити. Звичайно, є ефективні способи збору грошей, і один з них - організувати команду, яка буде обдзвонювати клієнтів з нагадуваннями про необхідність оплати. Якщо "колекторська діяльність" є постійною функцією, тиск на клієнтів зростає, примушуючи їх швидше платити за рахунками, DSO падає, а готівка в касі зростає. Однак у малих підприємств на це просто може не бути бюджету, і ці обов'язки лягають на плечі кожного у фінансовій команді, здатного попрацювати понаднормово.

Ще один фактор, який необхідно врахувати - чи здійснює організація збори на своїх власних умовах або на умовах своїх клієнтів. Наприклад, змушена вона їм давати 60 днів на оплату, в той час як всі конкуренти наполягають на 30? А якщо навіть і так, чи стимулює таке послаблення лояльність клієнтів, завдяки чому вони йдуть купувати до вас? Чи варто свідомо ставити під удар обіговий капітал і тримати дебіторську заборгованість по окремих клієнтах зайвий місяць?

Для постійних клієнтів, від яких ви дійсно залежите, відповідь може бути позитивною. Або навіть можна розглянути можливість переведення цих відносин на новий рівень - наприклад, запропонувати стратегічним партнерам можливість скористатися перевагами автоматичної платіжної системи, що непомітно відслідковує переміщення продукту або послуги і готівки туди і назад, без затримок "паперової" роботи. Якщо мова йде про фіксовану плату за послугу, визначення платіжного графіка на основі оціночних значень допоможе обом сторонам краще прогнозувати і контролювати потоки готівки.

Не менш важливо вивчати і вживати по можливості відповідні дії по відношенню до різних причин, чому клієнти пізно платять. Далеко не завжди затримки пов'язані з тим, що у покупців просто немає в даний момент готівки на руках. Можливо, причина в якихось якісних характеристиках вашого продукту або послуги, які породжують сумніви. Можливо, клієнт просто перейшов на нове програмне забезпечення, яке запитує додаткові дані, що не містяться в вашому платіжному ордері. Можливо, і те, і інше відразу.

Невелике вивчення обставин допоможе з'ясувати, що платіж за послугу затримується, наприклад, через помилки, пов'язаних з програмами компенсації витрат у клієнта. Простим рішенням буде направляти два окремих платіжних ордена: один за видатками, інший - по витраченому часу і матеріалами. Так рішення буде займати трохи більше часу, зате у клієнта точно не залишиться причин не платити за послугу вчасно.

У світі, де готівка має значення, кожен день, проведений цієї готівкою в чиїхось ще руках - це день, який ваша організація могла б вільно дихати. Час, витрачений на оцінку і поліпшення процесу збору платежів, здатне знизити DSO, збільшити готівку в касі - а значить, і "час занурення".

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви