(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Аудиторське обслуговування - чи корисно періодично змінювати аудиторську фірму?

Більш тривалі відносини аудиторів з клієнтами: занадто довго - це теж добре? Минулорічний бухгалтерський скандал з банківською компанією Wells Fargo (коли вона створила без авторизації клієнтів рахунки загальною кількістю до 3,5 мільйонів) призвів до того, що два її найбільші акціонери (пенсійні фонди) зажадали заміни аудитора. І що ж? Її відносини зі своїми аудиторами тривалістю вже близько 85 років тривають і сьогодні, незважаючи на всі заперечення великих акціонерів, а також протести з боку американських сенаторів, які звинувачують аудиторів в "нездатності публічно ідентифікувати скандал з Wells Fargo або її ризики для інвесторів".

 

Корпоративний аудит - чи варто регулярно змінювати аудиторську фірму?

Таким чином, в черговий раз на перший план виходить "одвічна" проблема корпоративного аудиту останнього десятиліття, і головне питання все те ж: чи повинні регулятори змушувати публічні компанії періодично міняти своїх зовнішніх аудиторів, і якщо так, то як часто?

Самі регулятори і в США, і в Європі вже давно відповіли на громадські заклики до обов'язкової ротації. У 2014 році Євросоюз, як ми пам'ятаємо, зажадав від компаній виставляти аудит на тендер кожне десятиліття. У США Акт Сарбейнса-Окслі 2002 року обумовлює ротацію керівника аудиторської інспекції, яка перевіряє звітність компанії-клієнта (але при цьому не вимагає ротації всієї аудиторської компанії) кожні п'ять років. Наскільки ефективними виявилися ці вимоги в забезпеченні якісного аудиту, якому клієнти можуть зі спокійною совістю довіряти? Якщо вірити висновкам академічного дослідження, опублікованого в березневому випуску The Accounting Review (випускається під керівництвом Американської бухгалтерської асоціації - ААА) - критики вони не витримують.

Дослідження провели професори Цві Сінгер (Zvi Singer) з Монреальської вищої комерційної школи і Джин Жанг (Jing Zhang) з Університету Алабами. Висновки дослідження кидають велику тінь сумнівів на вимоги про ротацію аудиторського партнера по SOX як адекватної заміни ротації всієї аудиторської компанії. "В цілому, результати не показують, що SOX усуває негативний вплив довгострокових аудиторських відносин на якість аудиту", - говорять академіки.

Що стосується рішення європейських країн вимагати від компаній здійснювати пошук альтернативної аудиторської компанії раз на десять років, то дослідники вважають, що десятиліття - як раз той період, коли негативні ефекти від довгострокових відносин починають відступати, тому що 10 років по тому зв'язок між тривалістю і помилками в звітності стає несуттєвим.

 

Аудиторські фірми та їхні стосунки з клієнтами

По дорозі до цих двох висновків дослідники прийшли до більш раціонального сприйняття тривалих відносин з аудиторами, які в сучасному світі переважають, оскільки ведуть до зниження вартості фінансування і більш високим котируванням акцій. "Загальний висновок попередніх досліджень", - пишуть Сінгер і Жанг, - "в тому, що нетривалі аудиторські відносини ведуть до більш низької якості фінансової звітності, оскільки новим аудиторам бракує специфічних знань про клієнта, які накопичуються з плином часу. Однак є і альтернативна інтерпретація - що низька якість звітності веде до більш коротким аудиторським відносин, оскільки більша ймовірність, що у аудиторів з клієнтами виникнуть розбіжності".

Щоб уникнути цієї плутанини причин і наслідків, дослідники зосередилися виключно на серйозних бухгалтерських помилках, які виникають і коригуються по ходу перебування одного і того ж аудитора в своїй ролі.

На основі даних по 3465 різних випадків помилок, допущених компаніями в звітності протягом 14-річного періоду, академіки вивчали, як саме тривалість відносин впливає на швидкість реакції аудитора на розбіжності в звітності. Приблизно в 35% випадків розбіжності виникали лише в щоквартальній, але не в річній звітності, яка готувалася слідом - це дозволяє зробити висновок про похвальну увагу аудитора до помилок і загальній високій якості звітності. В інших випадках, втім, помилки виникали хоча б в одному річному звіті протягом цих 14 років, причому аудитор підписував висновок, пропускаючи їх - а це вже буде сигналізувати про більш низьку якість аудиту.

Ключові змінні - тривалість відносин аудитора і клієнта, яка вимірюється в роках після найму і до дати першої розбіжності, а також "тривалість розбіжностей", тобто скільки часу проходить з підписання позитивного висновку, що містить помилку звітності, й до того моменту, коли клієнт публікує виправлену звітність . Виявилося, що аудитори на менш тривалих термінах відносин швидше виявляють розбіжності. Наприклад, якщо це всього лише три роки або менше, то середня "тривалість розбіжностей" не перевищує одного року. А якщо це 11 років або більше - то вже близько півтора року.

 

Експеримент: заміна аудиторської компанії

Щоб розвинути ці висновки з дослідження, Сінгер і Жанг вибрали унікальний підхід, можливий завдяки історичним подіям: вони вирішили провести експеримент з обраною групою компаній, яких регулятори змусили провести заміну аудитора - як в 2002 році з падінням однієї з найбільших аудиторських компаній, Arthur Andersen. Вивчаючи звітність колишніх клієнтів Arthur Andersen за роки, що передують краху компанії і після неї, дослідники звернули особливу увагу на розбіжності в звітності, які почалися ще за часів Andersen, а закінчилися вже з новим аудитором. Порівнюючи тривалість перебування цих розбіжностей у звітності з тривалістю перебування розбіжностей у звітності компаній, у яких аудитор "Великої четвірки" не змінювався протягом того ж терміну, дослідники побачили, що в середньому в другому випадку вона була на 15% більше. Це статистично значуща розбіжність, що дозволяє спиратися на неї в якості аргументу за "свіжий погляд" нового аудитора.

Але ще більшу практичну користь ці висновки мають, будучи доданими до діючих сьогодні вимог про обов'язкову ротацію в США і Європі. Оскільки дані дослідження охоплюють історичний період вже після прийняття Сарбейнса-Окслі, є можливість приміряти ефекти SOX до взаємозв'язку між тривалістю відносин аудитора і клієнта та якістю аудиту ("проксі" для якості аудиту - змінна "тривалості розбіжностей", яка була обговорена вище). І ось виявилося, що хоча нові законодавчі вимоги і нейтралізували частково негативний ефект надмірно тривалих відносин в середньому на 50%, він все одно залишився, до того ж значним.

Щоб оцінити вимоги по ротації аудиторів в Євросоюзі, Сінгер і Жанг розділили 3465 компаній з основної вибірки на ті, які мали відносини з одним і тим же аудитором менш десяти років, і ті, хто мав стосунки довший термін. Виявилося, що якщо брати умовно коротші терміни до десяти років, кожний наступний рік перебування аудитора збільшує "тривалість розбіжностей" на 2.02%, і тоді виходить, що цей показник більше в середньому на 18.18% після 10 років аудиторських відносин в порівнянні з одним роком відносин.

Зате ось вже після 10 років ефект від тривалості відносин між аудиторами та клієнтами, як уже говорилося вище, стає незначним!

 

Аудиторське обслуговування малих і середніх підприємств

Такий висновок має право на існування, однак не можна не відзначити коментар одного з читачів до статті на CFO - практикуючого, за його твердженням, аудитора з більш ніж 40 роками досвіду в "Великий четвірці", який бачить висновки дослідників як теоретичні, але без особливого зв'язку з реальністю.

На його думку, заснованому на великому досвіді як довгострокових відносин, так і менш короткострокових, коли їм доводилося брати клієнта в іншої аудиторської компанії, зв'язок між тривалістю відносин і відсотком помилок настільки незначний, що ним можна знехтувати. Якщо вже досліджувати зв'язки, то набагато більші відмінності будуть пояснюватися розмірами компаній - у випадку з аудитом малих і середніх підприємств в зіставленні з аудитом компаній Fortune 1000, як приклад.

І звичайно - стверджує коментатор - сама якість аудиту має набагато (і це слово виділено) більше значення у випадку з довгостроковими відносинами і, як наслідок, великими обсягами вже накопичених аудитором знань про галузь і клієнта, його менеджерів, корпоративній культурі тощо. Не менш важливими факторами, само собою, є досвід аудитора та технічні навички, знання всієї галузі в цілому, де аудиторська фірма надає свої послуги - це буде мати набагато більш істотний вплив, ніж наявність або відсутність ротації. З його особистого досвіду, аудитори вчаться, але на навчання йде кілька років роботи з одним і тим же клієнтом.

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви