(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Бухгалтерський облік: позитивна vs. нормативна теорія бухобліку

Визначення: Нормативна теорія бухгалтерського обліку заснована на логічному обгрунтуванні і думці дослідників щодо того, як слід вести бухоблік, і якою має бути державна політика в цій галузі. Позитивна теорія бухгалтерського обліку пояснює природу бухгалтерського обліку, його правила і зв'язок з економікою, але не розробляє рекомендації щодо того, якими мають бути правила бухобліку.

Визначення: Нормативна теорія бухгалтерського обліку заснована на логічному обгрунтуванні і думці дослідників щодо того, як слід вести бухоблік, і якою має бути державна політика в цій галузі. Позитивна теорія бухгалтерського обліку пояснює природу бухгалтерського обліку, його правила і зв'язок з економікою, але не розробляє рекомендації щодо того, якими мають бути правила бухобліку.

Правила регулювання, яким слідують компанії, і які визначають в кінцевому підсумку їх фінансову стабільність (а для багатьох взагалі є центром кар'єри), не виникають нізвідки. Скоріше вже вони розвиваються з педантично сформульованих ідеологій, які прагнуть забезпечити по можливості найбільш інтуїтивний і економічно правильний підхід до розуміння фінансової ефективності організації, зазначає в свої публікації портал GAAP.ru. Нормативна теорія бухгалтерського обліку та позитивна теорія бухгалтерського обліку стали серед таких найбільш поширеними і впливовими - але що нам про них відомо? Яка з них дає найточніше уявлення про стан фінансів в компанії?

 

Позитивна теорія бухгалтерського обліку

Найчастіше застосовується в бухгалтерському обліку і зборі даних і використовує об'єктивний підхід. Використовуючи історичні дані щодо фізичних транзакції в компанії, теорія аналізує та ідентифікує наслідки понесених витрат. Виручка організації зіставляється з витратами, щоб зрозуміти, чому вона веде свій бізнес в збиток або, навпаки, з чистим прибутком. Відштовхуючись від цього знання, теорія будує прогнози щодо того, як впорається бізнес з майбутніми транзакціями. Ось приклад: якщо у компанії рік виявився вдалим, то на наступний рік цей додатковий запас фінансової стабільності дозволить збільшити дивідендні виплати. За цією логікою позитивна теорія бухгалтерського обліку робить наступний висновок: зростання бізнесу веде до збільшення виплат акціонерам.

Позитивна теорія бухгалтерського обліку починає зі специфічних політик і переходить до більш загальних принципів на їх основі, що робить її ідеальною в поясненні скоєних в минулому транзакцій або поточного економічного становища компанії. Але є у неї і недоліки, найголовнішим з яких є припущення про те, що будь-який власник бізнесу діє, виходячи з власних інтересів, а не шукаючи фінансової стійкості для своєї організації в цілому. Ще один недолік в тому, що через неї активи компанії відображаються неточно. Живий приклад - глобальна фінансова криза 2007 року, напередодні якої на руках у банків перебували цінні папери сумнівної якості, які враховувалися за аналогією з якимось об'єктом нерухомості (в тому сенсі, що не було вимог визначати їх справедливу вартість та регулярно переоцінювати в прив'язці до ринку). В результаті істотні рухи вартості цих активів були повністю сховані. Врешті-решт вона звалилася, дисбаланс став очевидним всім, що і запустило фінансовий колапс.

 

Нормативна теорія бухгалтерського обліку

Найбільш часто теорію можна виявити в маркетинговому або бізнес-плані компанії. Для неї характерний більш суб'єктивний підхід. Відштовхуючись від абстрактних принципів, теорія намагається дати характеристику фінансовому майбутньому компанії. Отже, це судження про вартість, а значить - можливість для застосування суб'єктивного бачення в бухгалтерській практиці. Для прикладу, якщо раніше компанія вже збільшила вже дивідендні виплати, а тепер збирається реінвестувати кошти в бізнес, щоб підвищити свою фінансову стійкість (яка визначається на основі корпоративних показників), то за логікою даної теорії компанії варто випустити нові акції в якості джерела фінансування. Більш того, теорія навіть спробує визначити, скільки грошей потрібно буде взяти звідти, щоб інвестувати в майбутню стійкість.

Нормативна теорія бухгалтерського обліку починає з, власне, теоретичних основ і дедукує їх до специфічної політики, що робить її ідеальною в прогнозі майбутнього рівня фінансової стійкості компанії та консультуванні її щодо того, як слід поводитися далі. Але і у неї є недоліки, головним з яких є пропозиція декількох варіантів на вибір, кожен з яких може виявитися вірним. Наприклад, підписується якийсь договір - коли визнавати витрати по ньому? У момент підписання, частинами протягом певного періоду часу або ж загальною сумою на більш пізню дату?

 

Бухгалтерський облік - злиття двох

Звісно, компанія може строго віддавати перевагу першій теорії обліку або другій, проте найбільш часто використовується якась комбінація. Якщо фінансові експерти дивляться на загальну картину облікової практики і створюють нові стандартизовані політики, вони орієнтуються на нормативну теорію бухгалтерського обліку, проте засновані ці підходи будуть на фактичних обґрунтуваннях, характерних для позитивної теорії бухгалтерського обліку. З іншого боку, об'єктивна природа позитивної теорії бухгалтерського обліку дає компанії необхідний фундамент для використання нормативної теорії.

Якщо говорити в цілому, позитивна теорія має більшою мірою практичне значення, оскільки відштовхується від того, що зараз коїться в бізнесі. Навпаки, нормативна теорія використовує більшою мірою теоретичний підхід і дозволяє розвиватися щоденним практикам, не даючи їм, однак, занадто сильно відхилятися від економічних теорій.

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви