(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Незалежність аудиторів страждає від ефекту належності до "Великої сім'ї"

Елітний соціальний статус і відносини, які дає робота на будь-яку аудиторську компанію з "Великої четвірки", створює особливий різновид довірчих стосунків між аудиторами та їхніми клієнтами - занадто довірчий для того, щоб це вже починало підривати професійний скептицизм.

До такого висновку приходять дослідники Майкл Фавер-Маркезі (Michael Favere-Marchesi) та Крейг Ембі (Craig Emby) з канадського Університету Саймона Фрезера. Дослідження проводилося серед 140 аудиторів з компаній "Великої четвірки" в США та Канаді, які вручну відбиралися для участі їх старшими партнерами. Професійний досвід учасників варіювався від 4 до 15 років.

 

Аудитори великих аудиторських компаній та об'єктивність

Вчені виявили, що якщо аудитори спілкуються з фінансовим директором клієнтської компанії, з яким (або якою) вони раніше вже працювали, то довіряти вони в цьому випадку будуть трохи більшою мірою, а проявляти професійний скептицизм - трохи меншою, ніж це необхідно для формування професійного висновку про фінансову звітність, відзначає портал GAAP.

Більш того, підсвідомо довіряти даному фінансовому директору вони будуть більше, якщо дізнаються, що він раніше працював або в їх власній аудиторської компанії, або ж у будь-який інший з "Великої четвірки", а якщо з якогось питання у них з CFO виникають розбіжності, то в цьому випадку аудитори, навпаки, більш згідливі.

Дослідники з'ясували, що при збереженні в секреті колишнього професійного досвіду фінансового директора аудитори виявляють належний рівень професійної скептицизму і не приймають на віру позицію свого клієнта. Схоже, це єдиний спосіб не допустити виникнення ефекту належності до "великої сім'ї", який викликає великі побоювання з урахуванням значущості думки аудиторів з четвірки найбільших аудиторських компаній.

"Той факт, що сьогоднішні аудитори більш ймовірно погодяться з позицією клієнта, якщо він - колишній аудиторський партнер їхньої фірми, можна розцінювати як показник зниженого професійного скептицизму, однак результати тестування другої гіпотези також дають зрозуміти, що надійність джерела теж впливає на впевненість аудитора в позиції CFO", - йдеться в звіті за підсумками дослідження. - "А той факт, що учасники дослідження були більш впевнені у своєму рішенні погодитися з позицією клієнта, коли CFO був колишнім главою аудиторської інспекції, ніж якби він був просто аудиторським партнером з іншої компаній "Великої четвірки"- і тим більше якщо CFO взагалі не володів би зв'язками ні з даними аудитором, ні з будь-якої іншої компанією "Великої четвірки" - дає підстави думати, що сьогоднішні аудитори дійсно знаходяться під впливом надійності CFO як джерела інформації".

Звіт за результатами дослідження опубліковано на сайті Американської бухгалтерської асоціації (ААА).

 

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви