(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Податковий консалтинг: штраф за прострочений податок на нерухомість

податок на нерухомість

Штраф за прострочений податок на нерухомість у 2017 році може бути вельми серйозним. А на майно злісних неплатників можуть навіть накласти «податкову заставу».

До 28 вересня 2017 р. українці заплатили за зайві квадратні метри в квартирах, будинках, прибудовах, податків на 327 млн. грн за минулий рік. Це вдвічі більше, ніж в 2016 році, пише Віта Філоніч в матеріалі для UBR.ua з посиланням на прес-службу УКРІНФОРМ.

Податківці впевнені, що зуміли подвоїти надходження з кількох причин. Завдяки зростанню кількості неоподатковуваних об'єктів, підвищенню платіжної дисципліни власників-фізосіб і, звичайно, збільшенню мінімальної зарплати, яка враховується в розрахунку податку. Якщо за 2015 рік, податок розраховувався за мінімалкою 1218 грн, то за 2016 р. його рахували вже за зарплатою 1378 грн. А в 2018-м в базу буде закладена мінімальна з/п 3200 грн.

За даними УКРІНФОРМ, в цьому році було розіслано 900 тис. податкових повідомлень. Яка кількість з них повернулися, не потрапивши до адресатів, або ще не були оплачені, у відомстві відповісти не змогли. Але розповіли, що українці ще продовжують платити. Частина податків надійде після того, як власники квадратних метрів узгодять з інспекціями остаточні суми.

Адже у платника податків є право протягом 10 днів після отримання повідомлення уточнити дані і перевірити розрахунки. Крім того, повідомлення податкової можна і оскаржити (для отримання докладнішої інформації - див. послуги податкового консалтингу від київської аудиторської фірми "Аудит-Оптім").

«Якщо податкове повідомлення-рішення оскаржується в адміністративному або судовому порядку і знайдені розбіжності між даними податкової і власника, складається нове повідомлення з меншою сумою податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним », - пояснила UBR.ua юрист ЮК «Волхв» Ярослава Борка.

А після узгодження оновленої суми відраховується новий 60-денний термін для сплати податку.

Податковий консалтинг - як розраховується податок на нерухомість?

1. Для нарахування суми податків інспекції використовують дані Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. Також можуть прийматися до уваги оригінали документів платника податків, як, наприклад, свідоцтво права власності.

2. Повідомлення на сплату відправляються податковою інспекцією поштою рекомендованим листом. Вважається, що лист вручено людині, якщо він отримав його особисто або через свого представника.

«Використовуються листи з повідомленням, тому що вже сформувалася така судова практика за іншими податками. Співробітник поштового відділення або передзвонює і просить забрати лист, або листоноша за день розносить листи по своїй ділянці. Якщо людина не забрала лист або відмовилася його отримувати, факт отримання все одно вважається підтвердженим. Так прописано в Податковому кодексі », - пояснив UBR.ua керуючий партнер АТ Suprema Lex Віктор Мороз.

Якщо ж абонент не знайшовся протягом 10 днів, лист повертається відправнику. І податкова може трактувати факт його повернення, як ухилення від сплати податкових зобов'язань і притягати людину до відповідальності. Доводити, що лист не вийшло отримати з поважної причини (лікарняний, відрядження чи відпустка), і домагатися «обнулення» терміну на сплату податку, швидше за все, доведеться в суді.

«Як показує практика, при наявності поважних доказів, домовитися полюбовно не завжди виходить. Це можна робити через вищестоящу податкову, але вона зазвичай неохоче йде на перегляд. Другий шлях - через суд. При наявності об'єктивних причин неодержання повідомлення, суд поновлює строки сплати», - уточнив Мороз.

3. Якщо повідомлення затрималося і не надійшло в належний термін - до 1 липня, довести факт його запізнення можна за допомогою електронної системи відстеження листів на сайті Укрпошти. У базу вносяться дані про лист і точку його відправлення (в відділенні поблизу податкової), а також фіксується факт його надходження на відділення адресата.

«Вся інформація в реєстрі публічна - аж до моменту вручення листа. Якщо воно прийшло на пошту 9 липня, а людині його принесли 16 липня, і вона затягнула оплату, штрафу за цей період бути не повинно. А ось послатися на те, що лист загубився на пошті - не вийде. Співробітники поштових відділень бояться таких претензій і дуже уважні до листів з податкової, судів або митниці», - зазначив Мороз.

4. Сплату податкового зобов'язання можна розстрочити майже на цілий рік, якщо оперативно написати заяву і надати податковій інспекції докази низької платоспроможності/доходів власника.

Сплата податку на нерухомість у селі

5. Від 2017 року власники будинків і технічних споруд в сільській місцевості повинні оплачувати зайві метри, які вираховуються, виходячи із загальної площі споруд.

«Спершу підсумовується вся площа і з неї віднімаються пільгові метри. Це правило ввели в 2017 році, але застосовується воно до сплати податку вже за 2016 рік. З введенням податку на нерухомість багато хто не узаконює зайві об'єкти. У БТІ або Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю такі об'єкти вказують як незавершене будівництво », - сказав Мороз.

6. Якщо вчасно сплатити не вийшло, краще постаратися встигнути погасити заборгованість в 30-денний термін. За таке прострочення покарають штрафом у 10% від суми нарахованого податку. При простроченні понад 30 днів, штраф подвоюється. Причому за ставкою 20% пеню нарахують за всі дні невиконання грошового зобов'язання.

«Тут необхідно зазначити, що таку позицію вже визначив Вищий адміністративний суд в своєму листі №1602 / 11/10 / 14-14 в листопаді 2014 року», - уточнює Ярослава Борка.

7. За умисне ухилення від сплати податків, зборів, обов'язкових платежів передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 Кримінального Кодексу). Якщо людина вперто не платить податок на нерухомість, ДФС має право передати її майно в податкову заставу. Тобто фактично заарештувати його до погашення заборгованості.

«Таке право у податківців виникає вже з дня виникнення податкового боргу», - додала Борка.

Інформацію про зайві квадратні метри в ДФС передають і самі платники податків, і органи держреєстрації прав на нерухоме майно. Завдяки цьому база для встановлення податків зростає. Але до сьогоднішнього дня не всі власники зайвих метрів отримують повідомлення про їх оплату. У когось неврахованими податковою залишаються всього пара квадратів, а декому листи не надходять, навіть якщо понад норму є 20 метрів і більше. Особливо ця проблема актуальна для об'єктів у сільській місцевості.

Податок на давно зареєстровану нерухомість

Вся справа в тому, що в держреєстр прав на нерухоме майно, який запустили всього три роки тому, не встигли перенести всю інформацію. Особливо по об'єктах, зареєстрованим давно.

Втім, це не означає, що власникам такої нерухомості вдасться уникнути податкового тягаря. Цілком ймовірно, що після внесення «втраченого» об'єкта до реєстру, власнику нарахують податок за весь період. Тобто з 2015 року.

«Максимум можуть нарахувати за 1095 днів - такий термін виконання податкових зобов'язань. Але швидше за все врахують тільки останній рік. За дрібне перевищення метражу в 1-2 метра не стануть морочитися. Але якщо різниця в 20 метрів - то тут цифри цікавіші. Можуть і нарахувати. Все залежить від конкретної податкової за місцем її знаходження. Підходи можуть різнитися», - зазначив пан Мороз.

Як відзначили в прес-службі УКРІНФОРМ, на запит UBR.ua, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування суми, оскільки сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом. Власник нерухомості відповідальний тільки за повне погашення нарахованої та узгодженої суми податку.

Бажаєте отримати кваліфіковану консультацію з питань сплати податку на нерухомість?

До Ваших послуг податковий консалтинг у Києві та по всій Україні від фахівців аудиторської фірми "АУДИТ-ОПТІМ".

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви