(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Публікації

МСФЗ повинні піти в історію? Думка британського експерта

Невже не тільки ера "Великої четвірки" як єдиних аудиторів найбільших компаній повинна підійти до кінця, але необхідно покласти край і тим стандартам, на які вони спираються, оскільки вони теж аж ніяк не нейтральні, а зміщені в бік інтересів компаній?

У своєму блозі Tax Research UK британський фінансовий експерт Річард Мерфі (Richard Murphy) пропонує сьогодні, ні багато ні мало, передати історії міжнародні стандарти фінансової звітності, оскільки вважає, що вони дають інвесторам дуже мало інформації для прийняття ділових рішень, повідомляє Gaap.ru.

Приводом для цього стала стаття в Financial Times на цьому тижні, в якій голова Ради з МСФЗ Ганс Гугерворст (Hans Hoogervorst) в черговий раз відповідав на претензії критиків МСФЗ. Він, зокрема, сказав, що хоча міжнародні стандарти часто звинувачували в "зміщенні" в сторону справедливої ​​вартості, широко відомо, що банки сьогодні вимірюють практично всі свої кредитні портфелі на основі історичної вартості, тому вона і зараз залишається дуже поширеною. Всі заклики повернутися до "старого доброго" методу оцінки активів на основі ціни їх первісного придбання, таким чином, не обгрунтовані й призведуть до зниження якості обліку.

Цей аспект лише один з безлічі різних аспектів критики на адресу МСФЗ, яку повністю розділяє Річард Мерфі і прямо пише про це в своєму блозі сьогодні. Він також зазначає, що пану Гугерворсту це, безсумнівно, чудово відомо (бо якщо раптом ні, то він ще гірший керівник, ніж можна припустити).

 

МСФЗ - у чому суть критики?

Основна ж претензія до МСФЗ в тому, що вони просто не забезпечують інвесторів по-справжньому корисною інформацією. Міжнародні стандарти не говорять про те, чи отримають насправді вони свій дохід, який начебто повинні отримати за даними звітності, або ж ці доходи за фактом у них заберуть (що буває нерідко). Міжнародні стандарти не говорять нічого і про довгострокову стійкість компаній, що інвесторам також критично важливо розуміти.

Міжнародні стандарти не говорять ані слова і про те, як компанія розпоряджається ресурсами: покраїнна звітність як така у вимогах повністю відсутня, оскільки історично МСФЗ її ігнорували, а це, між тим, дуже важливо для оцінки якості управління фондами. У той же час Рада з МСФЗ наполягає, що такі дані інвесторам не потрібні, з чим категорично не може погодитися Річард Мерфі. Хоча Рада з МСФЗ вважає інвесторів своєю основною і чи не єдиною цільовою аудиторією, але навіть із задоволенням її запитів він не справляється - зазначає експерт.

До речі, якщо вже про це зайшла мова: немає ніякого громадського обґрунтування вибору Фондом МСФЗ інвесторів в якості своєї основної аудиторії. Про це немає ні слова в корпоративному законодавстві, і це точно розходиться з цілями захисту суспільних інтересів, адже інвестори - лише частина суспільства. Це означає не тільки те, що Фонд МСФЗ провалив свої завдання щодо захисту громадських інтересів, а й не задовольнив інформаційні потреби інших користувачів, кому МСФЗ фактично нав'язуються - банків, податкових органів, клієнтів, постачальників, регуляторів і так далі. Фонд МСФЗ просто говорить, що всім цим групам стейкхолдерів потрібно покладатися на звітність, якою користуються інвестори, але це абсурд, тому що інформаційні потреби у всіх різні - обурюється Річард Мерфі.

Британського експерта "розчулює", як голова Ради відповідає на критику, зводячи все до ряду чисто технічних аспектів і роблячи це настільки, на його думку, незграбно. Основний же висновок вельми сумний - не тільки ера "Великої четвірки" як єдиних аудиторів найбільших компаній повинна підійти до кінця (про що він вже неодноразово писав раніше), але, виходить, необхідно покласти край і тим стандартам, на які вони спираються: вони теж аж ніяк не нейтральні, а зміщені в бік інтересів компаній.

Див. докладніше про трансформацію за МСФО в Україні

Детальніше

Робота аудиторських фірм не повинна обмежуватися лише аудитом?

Заклик обмежити діяльність аудиторських компаній тільки одним аудитом далеко не новий - цієї ідеї трохи менше 10 років, і вперше озвучила її Єврокомісія відразу після фінансової кризи.

Виконавчий директор Міжнародної федерації бухгалтерів Кевін Дейсі (Kevin Dacey), який посів свою нинішню посаду в березні цього року, не вважає виправданими поширені заклики до розбиття послуг "Великої четвірки", які особливо активізувалися після низки гучних скандалів на кшталт британського Carillion. У своїх закликах прихильники цієї ідеї відзначають, що світові аудиторські мережі "занадто великі", "занадто диверсифіковані", або просто "занадто злилися з фінансовими ринками".

Кевін Дейсі у відповідь на це зауважує, що ця критика не враховує того факту, що перетворення міжнародних аудиторських мереж в нинішні конгломерати з безліччю різних напрямків діяльності стало відповіддю на зрослий ринковий попит на висококласних фахівців у різних галузях, здатних проводити якісний аудит великих і складних, часто міжнародних бізнес-структур. Заклик обмежити діяльність аудиторських компаній тільки одним аудитом насправді далеко не новий - цієї ідеї трохи менше 10 років, і озвучила її Єврокомісія відразу після фінансової кризи. Але вона ж найбільш небезпечна - вважає Дейсі.

Від ідеї тоді відмовилися як від нежиттєздатної. Навіть тоді багато (в тому числі сама Єврокомісія) розуміли, що відділення аудиторських послуг від неаудіторскіх не допоможе поліпшити якість аудиту, залучити в компанію талановитих фахівців або просто поліпшити конкуренцію. Якраз навпаки, це зашкодить аудиторської галузі, і після кризи, коли рани були ще занадто свіжі, робити цього було ні в якому разі не можна.

Втім, і зараз це небажано. Фахівці мають сьогодні величезну важливість для аудиту: розвиток сучасних технологій, складні бізнес-моделі, запит на розширені розкриття з боку інвесторів - все це ускладнює звітність компаній, а значить, і її аудит. Щоб, як і раніше, брати під сумнів твердження менеджерів і перевіряти ще раз їх, аудиторським компаніям сьогодні необхідно безліч фахівців різного профілю - в оподаткуванні, кримінальних розслідуванням, оцінці тощо.

Незалежне дослідження 2016 року, яке провели британська Рада з фінансової звітності (FRC) та Інститут дипломованих бухгалтерів Шотландії (ICAS), з'ясувало, що тримати всіх цих фахівців в компанії тільки лише для одного аудиту просто неефективно. Це не забезпечує компанії ресурсами, необхідними для успішного аудиту, і не є життєздатною бізнес-моделлю, так як сам по собі аудит не зможе утримати таку кількість фахівців в компанії і виростити з них експертів. А ось якщо залишити діючу сьогодні модель з безліччю різних послуг, що надаються аудиторськими компаніями, то тут ці фахівці отримають можливість розвивати свої навички і рости, займаючись чимось ще крім аудиту.

Див. докладніше про послуги аудиту в Україні.

За матеріалами: POLITICO Pro та Gaap.ru

Детальніше

Аудит та бухгалтерські послуги - стажери без університетської освіти

Аудиторська компанія BDO не так давно оголосила про прийом 300 нових стажерів, частина з яких мала дипломи університетів, а частину взяли за схемою практичного навчання на робочому місці.

Сьогодні, коли молоді люди після школи вибирають собі кар'єру, вони, як правило, йдуть в університети для отримання диплома, оскільки це "традиція". Але часи змінюються. Як показують дослідження, сьогодні - особливо на Заході - дедалі більше число молодих фахівців вибирають альтернативний варіант входження в професію. Варіант, який починає все більше цінуватися і самими аудиторськими компаніями - професійне навчання на робочому місці. У той же час відносна популярність університетських дипломів поступово знижується через досить високу вартість навчання і пов'язану з цим необхідністю брати кредит.

Аудиторська компанія BDO не так давно оголосила про прийом 300 нових стажерів, частина з яких мала дипломи університетів, а частину взяли за схемою практичного навчання на робочому місці. Це прекрасна можливість порівняти, наскільки відрізняються ці схеми в очах самої BDO - однієї з найбільших, до речі, аудиторських мереж у світі.

Як випливає з опублікованого звіту, для випускників університетів підготовка займає три роки. У тих, хто навчаэться паралельно роботі, підготовка займає чотири роки. Проте, результат і в тому, і в іншому випадку однаковий: і ті, і інші стають дипломованими професійними бухгалтерами та можуть за вибором завершити в BDO 7 рівень професійної практичної кваліфікації з бухгалтерського обліку та оподаткування, еквівалентній магістерських диплому. Однак - додають автори звіту - студенти та їхні батьки часто просто не можуть вибрати для себе найкращий варіант, а звертатися за допомогою до консультантів по кар'єрі - не найкраща ідея.

 

Стажери в аудиторській компанії - навчання та робота

Два стажиста BDO в інтерв'ю пояснили свій варіант входження в професію. Так, Лайам Стреттон (Liam Stretton) - випускник університету і працює в податковій команді BDO в Бірмінгемі. Ешлі Стіл (Ashleigh Still) - фахівець офісу в Гілфорді, куди вона прийшла за програмою професійного практичного навчання в 2017. Коли першого запитали, чому він вирішив вивчати бухоблік і фінанси в університеті, Лайм Стреттон відповів: "Я завжди хотів вступити до університету і завжди цікавився фінансами, так що це виявилося очевидним вибором для мене". З іншого боку, Ешлі Стіл відповіла так: "Я дійсно думала про університет, але мене приваблювала ідея "заробітку по ходу навчання" і отримання комерційного досвіду паралельно з навчанням на сертифікацію. Можливість стати дипломованим бухгалтером за чотири роки без усяких студентських кредитів була привабливою".

Обидва молодих фахівця, однак, у своїх відповідях зазначили прагнення отримувати реальний практичний досвід в бухгалтерсько-аудиторської професії, що називається, "з перших рук". І в порівнянні з університетською освітою, це більшою мірою можна досягти саме з другим варіантом, так як тут кожен, хто навчається, відразу ж вчиться грати свою роль в діловому оточенні.

Перший робочий досвід, як правило, лякає, і неважливо, приходите ви на роботу з університету, або через програму стажування. Коли Лайма Стреттон попросили назвати основні складності, з якими він зіткнувся, він зазначив саме це. "Від стажера навчання паралельно роботі на повну ставку може зажадати великих зусиль. Це дуже відрізняється від навчання в коледжі чи університеті, де ви можете сфокусуватися виключно на іспитах". Втім, він додав, що в BDO передбачена оплата за іспити для студентів-майбутніх співробітників.

Зі свого боку Ешлі Стіл зазначає, що сьогодні поки що ще зберігається нерозуміння всіх переваг практичного навчання, а студенти а їхні батьки іноді навіть не знають про цю можливість, коли починають замислюватися про кар'єру для себе/своїх дітей.

 

Успішна кар'єра в аудиті чи бухгалтерському обліку для стажера

Своєю програмою стажування велика аудиторська компанія демонструє, що можна побудувати успішну кар'єру в різних країнах, включно з Україною, незалежно від того, який шлях обрати. Програма практичного навчання ніби доводить, що з будь-якого, кого беруть на фірму, можна зробити ефективного професійного бухгалтера з тим же, що і у інших, рівнем знань і досвіду. "Як можна очікувати від великої компанії, ви отримуєте дуже багато навчання і розвитку на шляху до професійної сертифікації, але ви також навчаєтеся навичкам і поведінці, які допоможуть вам стати успішними в своїй ролі".

Тим, хто тільки починає свій шлях, Лайм Стреттон рекомендує "не випускати жодної можливості". "Регулярно цікавтеся відгуками про свою роботу та результати, беріть участь у проектах, яких можуть виходити за межі ваших обов'язків, і беріть участь в соціальних заходах зі своїми колегами".

"Ходіть на ярмарки вакансій і беріть участь в переддипломних практиках або літніх школах, щоб отримати трохи практичного досвіду. І спілкуйтеся з іншими. Я просто не можу переоцінити програму стажування, університет - це не єдиний ваш шлях", - робить висновок Ешлі Стіл.

Врешті-решт приклад аудиторської фірми BDO показує, що неважливо, чи підете ви в університет, чи спробуєте варіант з практичним навчанням - можливості стати професійним бухгалтером рівні і в тому, і в іншому випадку. Просто потрібно підвищувати обізнаність молодих людей про альтернативний варіант приходу в професію, щоб вони мали можливість зважити для себе всі "за" і "проти".

За матеріалами: Accountancy Age та Gaap.Ru

Детальніше

Сторінка 1 із 8

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви