(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Оподаткування доходів нерезидентів-юросіб із 01.01.2017 р.: основні зміни

Загальні правила не змінилися

Перше та найважливіше — загальний порядок оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України НЕ змінився. Тобто, як і раніше, оподаткуванню підлягають доходи нерезидентів із джерелом їх походження з України, перелік яких закріплено в пп. 141.4.1 ПКУ (перелік також не змінився).

А саме: резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента чи вповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу із джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у т.ч. на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок із таких доходів за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у пп.пп. 141.4.3–141.4.6 і 141.4.11 ПКУїх суми та за їх рахунокякий сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Детальніше про те, як утримати цей податок і як його перерахувати до бюджету, читайте в матеріалах «Як визначити бенефіціарний статус під час виплати доходу нерезиденту»«Резидент виплачує дохід нерезиденту: за яким курсом треба сплачувати податок на репатріацію до бюджету» та «Податок із доходів нерезидента: бухгалтерський облік» газети «Інтерактивна бухгалтерія».

Новий порядок оподаткування процентів за позиками чи фінансовими кредитами

Закон № 1797 додав у ПКУ нову норму (пп. 141.4.11 ПКУ), яка регулює порядок оподаткування доходів нерезидентів у вигляді процентів за позиками чи фінансовими кредитами, наданими резидентам.

Зокрема, такі доходи оподатковуються за ставкою в розмірі 5% у джерела виплати таких доходів і за рахунок цих доходів. Своєю чергою, одночасно повинні бути дотримані такі умови:

а) кошти, надані нерезидентом за позикою чи фінансовим кредитом, залучені ним шляхом розміщення іноземних боргових цінних паперів на іноземній фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого КМУ;

б) кошти, надані нерезидентом за позикою або фінансовим кредитом, залучені з метою надання (прямо чи опосередковано) резиденту позики або фінансового кредиту;

в) нерезидент, якому виплачуються проценти, і/або вповноважена ним особа (якщо проценти виплачуються через таку особу) не є резидентами юрисдикцій, які на дату розміщення нерезидентом іноземних боргових цінних паперів включені до переліку держав (територій), затвердженого КМУ. Нині такий перелік затверджено розпорядженням КМУ «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України» від 16.09.2015 р. № 977-р.

Крім цього нового порядку оподаткування процентів за позикою або фінансовим кредитом, Закон № 1797 узагалі передбачив звільнення від оподаткування таких доходів в окремих випадках. Такі спецправила закріплені в п.п. 46–47 підрозділу 4 р. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Так, звільняються від оподаткування доходи, які сплачені або сплачуються резидентом на користь нерезидента чи вповноваженої ним особи у вигляді процентів за позикою або фінансовим кредитом, які:

  • були надані резидентам до 31.12.2016 р.ЯКЩО кошти, надані нерезидентом за позикою чи фінансовим кредитом, були залучені шляхом розміщення іноземних боргових цінних паперів на іноземній фондовій біржі ТА відповідають умовам пп.пп. «б» і «в»  пп. 141.4.11 ПКУ;
  • були надані резидентам у період із 01.01.2017 р. до 31.12.2018 р., ЯКЩО такі доходи відповідають умовам пп. 141.4.11 ПКУ.

Ірина ЛІТВІНЧУК,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

 

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви