(067) 449-03-47|(044) 425-74-99|(050) 425-74-99

Ціни на аудиторські послуги - чи справедливі вони у "Великої четвірки"?

Ключове питання полягає в тому, чи повинна тривалість відносин аудиторської компанії з одним і тим же клієнтом впливати на щось у сприйнятті інвесторів та інших користувачів звітності?

Окремі недавно проведені дослідження - особливо в тих випадках, де фігурантами були компанії "Великої четвірки" - наводять на думку, що повинна. Тема дуже актуальна в світовій аудиторській практиці й особливо в США, де починаючи з 15 грудня минулого року публічні компанії зобов'язані розкривати тривалість своїх відносин з аудиторами, зазанчає портал Gaap.ru з посиланням на CFO.com.

Є досить серйозна опозиція в особі супротивників обмеження тривалості відносин з одними і тими ж аудиторами, особливо серед самих представників найбільших аудиторських компаній. Прихильники цієї теорії стверджують, що клієнтам, мовляв, тільки краще від якісного аудиту, який стає можливим саме завдяки, а не всупереч довготривалим і міцним взаєминам.

Автори одного з досліджень на цю тему з нью-йоркського коледжу Баруха (Міський Університет Нью-Йорка) пропонують можливе пояснення того, чому найбільші аудиторські компанії "Великої четвірки" так завзято противляться штучним обмеженням. Якщо в стислій формі сформулювати основну думку, то прозвучала б вона в такий спосіб: "з часом аудиторам доводиться докладати не так багато зусиль, щоб забезпечити належний рівень якості".

 

Ціни та комісії на аудиторські послуги

Один з авторів згаданого дослідження, Алок Гош (Aloke Ghosh), відзначає, що результати дослідження наводять на думку про відсутність конкуренції і цінового демпінгу серед найбільших аудиторів. Однак занепокоєння в основному викликає не це, а той факт, що аудиторські комісії ростуть з плином часу, і що аудиторська компанія при такому розкладі спочатку розраховує на дуже тривалі за часом відносини з клієнтом - ось де виникає небезпека для аудиторської незалежності.

І справді, більшість гучних корпоративних скандалів показує, що відносини аудитора і клієнта можуть тривати не один десяток років. А у 21 компанії індексу Dow 30, які в цьому році вперше розкриють такі дані в США, середня тривалість перебування аудитора в ролі зовнішнього перевіряючого їх звітності становить 66 років.

Є три факти, які ставлять під сумнів справедливість збільшення аудиторських комісій з плином часу.

По-перше, комісії ростуть тільки у випадку з "Великий четвіркою". У сотень інших аудиторських компаній (а в ході аналізу вдалося розглянути 21,855 компаній, у яких зовнішній аудит поділений порівну між "Big 4" і "не-Big 4") розмір аудиторської винагороди залишався приблизно тим же або навіть трохи знизився.

По-друге, збільшення розміру винагороди не пов'язане з більшою завантаженням роботи, що ще можна було б пояснити розширенням і ускладненням бізнесу компанії-клієнта, проте і ці чинники також були проконтрольовані.

І по-третє, завантаження роботою і вимоги до аудитора з плином часу не тільки не збільшуються, але, навпаки, знижуються - висновок, який вдалося зробити після аналізу тривалості часу між закінченням фінансового року і виходом аудиторського висновку щодо річної звітності. Цей період з часом знижується (приблизно на 6% протягом перших трьох років, на 10% - в межах п'яти, і на 16% в середньому до дев'ятого року), так як аудитори просто починають справлятися зі звітністю добре знайомого клієнта набагато швидше.

Основний висновок авторів в тому, що аудиторська незалежність потребує особливого контролю в тих випадках, коли аудиторська компанія занадто довго надає послуги одному й тому ж клієнту.

АУДИТОРСЬКОЮ ФІРМОЮ "АУДИТ-ОПТІМ" впроваджено систему контролю якості відповідно до вимог Міжнародного стандарту контролю якості №1, що гарантує відповідальне ставлення, професійне та якісне виконання будь-якого завдання.

Контакти

Реквізити

  • Ідентифікаційний код:  21613474
  • Сертифікат аудитора: А №001147 від 28.04.1994 р.
  • Юр. адреса: вул. Пирогівський шлях, 34, корп. 4
  • Директор: Трушкевич Тетяна Миколаївна
  • Режим роботи:  9-18 год. без перерви